NANOwoda w uprawie roslin
Z badań zrealizowanych przed dr inż. Magdalenę Sitarską z Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej wynika, że podlewanie roślin uprawnych wodą poddaną działaniu plazmy niskotemperaturowej, bogatej w substancje łatwo przyswajalne w wyniku zmieszania jej z nawozami płynnymi, może nie tylko bezpośrednio wpłynąć na zwiększenie przyrostu masy roślinnej poprzez jej wchłanianie systemem korzeniowym do tkanek roślinnych, ale również pośrednio poprzez poprawę stanu gleby. Podłoże glebowe nawadniane wodą poddaną plazmie może ulec użyźnieniu w wyniku zajścia reakcji chemicznych, których konsekwencją będzie zmiana składu chemicznego oraz granulacji gleby (obniżenie ilości wytrącania się ilości rozpuszczalnych soli i wodorotlenków).
Dodatkowo woda poddana plazmie może wykazywać właściwości bakteriobójcze, poprawiając kondycji roślin uprawnych oraz zmniejszyć ich zachorowalność w wyniku nadmiernego rozwoju bakterii czy grzybów chorobotwórczych w podłożu.
Nanotechnologia w kwiaciarni
Ten kosmiczny zwrot wydaje się nie pasować do słowa kwiaciarnia, a jednak. Od tego tygodnia rozpoczynamy w naszym laboratorium innowacyjne badania nad wpływem NANO-wody na przedłużenie trwałości dekoracyjności roślin po ścięciu. Woda stanowi 50% - 75% masy roślin lądowych. Jaki wpływ będzie miało zastosowanie NANOwody na mechanizm pobierania i transportu wody oraz jej usuwania przez roślinę? Jestem przekonany, że NANOwoda polepszy transport środków odżywczych i przyczyni się do przedłużenia trwałości roślin, przez to dłużej będą cieszyć oko obdarowanych nimi osób.
Badania laboratoryjne przeważnie trwają długo. My jednak korzystając z doświadczenia naszych partnerów postaramy się zbadać wpływ NANO-wody jak najszybciej, aby wykorzystać obserwacje w naszych kwiaciarniach.
Zapraszamy do obejrzenia filmu o fenomenie NANOwody.