Dzisiaj jest: 16 Styczeń 2021    |    Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard

 

Polish Dutch English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl

W STYCZNIU

Rate this item
(0 votes)

Nawet gdy ogród śpi, można znaleźć ciekawe i pożyteczne ogrodnicze zajęcie, zarówno na powietrzu, jak i w domu.

W mieszkaniu
• KWIATY DONICZKOWE PODLEWAMY REGULARNIE, ale zawsze po starannym sprawdzeniu wilgotności podłoża. Z powodu zwolnionych procesów życiowych o tej porze roku zużywają one mato wody (zwłaszcza w chłodnych pokojach) i łatwo o zalanie korzeni. Roślin raczej nie nawozimy.
• MOŻNA ŚCINAĆ DO PĘDZENIA W WAZONIE GAŁĄZKI niektórych krzewów, np. forsycji czy migdałka. Mocno się już przechłodziły i zaszły w nich procesy umożliwiające rozwinięcie się pąków kwiatowych. Wstawione teraz do wody w jasnym i ciepłym pomieszczeniu po 4 tygodniach powinny zakwitnąć.
• JEŻELI JESIENIĄ PRZYGOTOWALIŚMY DONICZKI Z CEBULKAMI, możemy zacząć je pędzić, tzn. pobudzać do kwitnienia. Wnosimy je z ogrodu lub balkonu do domu. Początkowo mogą stać w ciemnym miejscu, najlepiej w temp. 10-15°C (jeśli będzie za ciepło, wytworzą niewykształcone, tzw. papierowate kwiaty). Gdy wykiełkują i osiągną 10 cm wysokości, ustawiamy je w jasnym miejscu w temp. 18-20°C. W czasie kwitnienia znów powinny mieć nieco chłodniej - wtedy szybko nie przekwitną.
• NASIONA ZEBRANE SAMODZIELNIE mogą mieć różną siłę kiełkowania. Dlatego warto przeprowadzić próbę ich jakości. W tym celu określoną ilość nasion, np. 20 sztuk, rozkładamy na wilgotnej bibule, przykrywamy folią i ustawiamy w ciepłym miejscu (ok. 20°C). Po 2-3 dniach dobre nasiona zaczną kiełkować. Łatwo wtedy policzyć, jaki stanowią procent całości i ocenić, ile roślin uda się uzyskać z posiadanych nasion. Przy słabej sile kiełkowania trzeba zagęścić siewy. Dopiero po takiej ocenie warto się wybrać na zakupy innych nasion.

Na balkonie

• WSZYSTKIE ROŚLINY BALKONOWE PRZECHOWYWANE W POMIESZCZENIACH właśnie teraz najbardziej cierpią z powodu niedoboru światła (zwłaszcza okazy stojące w zbyt ciepłych pomieszczeniach). Trzeba się liczyć z tym, że wypuszczą wiele długich, wiotkich i jasnych pędów. Pod koniec miesiąca warto je przyciąć. Pobudzi to rośliny do rozkrzewienia, a wydłużający się dzień umożliwi im lepszy wzrost. Wypuszczane po takim zabiegu nowe przyrosty są już na ogół mocniejsze.
• WYDELIKACONE BRAKIEM ŚWIATŁA i zbyt wysoką temperaturą w przechowalni kwiaty balkonowe łatwo padają łupem mszyc i przędziorków, dlatego przy zabiegach pielęgnacyjnych warto starannie je oglądać. W razie pojawienia się intruzów najpierw myjemy rośliny pod silnym strumieniem wody, a następnie opryskujemy preparatem owadobójczym. Ze względu na bezpieczeństwo domowników warto użyć pałeczek owadobójczych wciskanych do podłoża, jak Tarcznik, Provado Combi Pin lub Pokon. SPRAWDZAMY STAN KRZEWÓW l BYLIN w pojemnikach. W okresie odwilży podlewamy je.

W ogrodzie
• PRZY NISKICH TEMPERATURACH warto kontrolować okrycie roślin i w razie potrzeby je uzupełniać.
• JEŚLI CHCEMY ŁATWO l NIEDROGO ROZMNOŻYĆ jaśminowiec, forsycję, ligustr, wierzbę, powinniśmy przygotować sadzonki zdrewniałe. W tym celu ścinamy gałązki, owijamy folią i wkładamy na dwa, trzy miesiące do lodówki (co kilka dni wietrzymy je, aby nie zapleśniały). Gdy tylko ziemia rozmarznie, umieścimy je w gruncie.
• SPRAWDZAMY, CZY ODMIANY KOLUMNOWE NADAL SĄ DOBRZE ZABEZPIECZONE przed deformacją pod ciężarem czap śniegu. Jeżeli sznurek lub siatka, którą są owinięte, nadmiernie się poluzowały, związujemy je mocniej.
• BIELIMY WAPNEM GRUBE PNIE l KONARY, żeby mniej się nagrzewały w słońcu. Zmniejszymy w ten sposób różnice między temperaturą tkanek roślinnych w dzień i w nocy i ochronimy drzewa przed ranami zgorzelinowymi.
• W POGODNE DNI DOKŁADNIE OGLĄDAMY PNIE l KONARY, by sprawdzić, czy nie ma tam jaj szkodników. Znalezione jaja zbieramy do pojemnika za pomocą szczotki i zakopujemy lub palimy.
• W ZBIORNIKACH Z RYBAMI PILNUJEMY, aby powierzchnia wody nie zamarzła całkowicie, bo groziłoby to brakiem tlenu i tzw. przyduchą, która prowadzi do śniecią zwierząt. Można w przeręblu umieścić brzęczyk poruszający wodę (do kupienia w sklepie akwarystycznym). Niestety, gdy temperatura spada poniżęj -10°C, lód z przerębli trzeba codziennie usuwać mechanicznie.

Last modified on Friday, 13 April 2012 20:41
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl