Dzisiaj jest: 30 Czerwiec 2022    |    Imieniny obchodzą: Emilia, Lucyna, Arnold

 

Polish Dutch English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl

NANO-woda we florystyce

Rate this item
(0 votes)

IDEA NANTES i fenomen NANO-wody

Woda wydaje nam się pospolitą cieczą. Tkwi w niej jednak ogromny potencjał, który możemy wykorzystać szczególnie efektywnie, gdy występuje ona w postaci NANOwody.

Poniżej przedstawiony jest model obrazu wody przed i po obróbce nanotechnologicznej.

nano-woda 

Źródło: www.nantes.com.pl

Czym jest NANOwoda?

Woda składa się z grup cząsteczek H2O. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii duże skupiska cząsteczek wody ulegają rozbiciu na niewielkie, uporządkowane grupy tzw. klastery. Pojedyncza cząsteczka wody ma zaledwie 1 nm (nanometr) średnicy – stąd wywodzi się nazwa NANOwody. Badania pozwoliły stwierdzić, że NANOwoda ma szczególne właściwości. Jest ona doskonałym rozpuszczalnikiem dla aktywnych związków. NANOwoda dzięki nanorozmiarom jest wyjątkowym nośnikiem substancji odżywczych w głąb skóry lub tkanki roslinnej.

Odkrycie NANOwody dało impuls do poszukiwania jej zastosowań, którego jednym z efektów jest użycie NANOwody do wytwarzania wysokiej jakości kosmetyków. Nanowoda w kosmetykach Nantes pozwoliła, po raz pierwszy na świecie, stworzyć produkty kosmetyczne zawierające mniej wody niż w obecnie oferowanych produktach kosmetycznych a zarazem dzięki swoim specyficznym właściwościom sprawiła, że substancje odżywcze i aktywne w pełni wchłaniają się, znacznie lepiej odżywiając i pielęgnując skórę.

NANOwoda w uprawie roslin

Z badań zrealizowanych przed dr inż. Magdalenę Sitarską z Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej wynika, że podlewanie roślin uprawnych wodą poddaną działaniu plazmy niskotemperaturowej, bogatej w substancje łatwo przyswajalne w wyniku zmieszania jej z nawozami płynnymi, może nie tylko bezpośrednio wpłynąć na zwiększenie przyrostu masy roślinnej poprzez jej wchłanianie systemem korzeniowym do tkanek roślinnych, ale również pośrednio poprzez poprawę stanu gleby. Podłoże glebowe nawadniane wodą poddaną plazmie może ulec użyźnieniu w wyniku zajścia reakcji chemicznych, których konsekwencją będzie zmiana składu chemicznego oraz granulacji gleby (obniżenie ilości wytrącania się ilości rozpuszczalnych soli i wodorotlenków).

Dodatkowo woda poddana plazmie może wykazywać właściwości bakteriobójcze, poprawiając kondycji roślin uprawnych oraz zmniejszyć ich zachorowalność w wyniku nadmiernego rozwoju bakterii czy grzybów chorobotwórczych w podłożu.

Nanotechnologia w kwiaciarni

laboratorium florystyczne 01 wm

Ten kosmiczny zwrot wydaje się nie pasować do słowa kwiaciarnia, a jednak. Od tego tygodnia rozpoczynamy w naszym laboratorium innowacyjne badania nad wpływem NANO-wody na przedłużenie trwałości dekoracyjności roślin po ścięciu. Woda stanowi 50% - 75% masy roślin lądowych. Jaki wpływ będzie miało zastosowanie NANOwody na mechanizm pobierania i transportu wody oraz jej usuwania przez roślinę? Jestem przekonany, że NANOwoda polepszy transport środków odżywczych i przyczyni się do przedłużenia trwałości roślin, przez to dłużej będą cieszyć oko obdarowanych nimi osób.

Badania laboratoryjne przeważnie trwają długo. My jednak korzystając z doświadczenia naszych partnerów postaramy się zbadać wpływ NANO-wody jak najszybciej, aby wykorzystać obserwacje w naszych kwiaciarniach.

laboratorium florystyczne 02 wm   laboratorium florystyczne 03 wm

laboratorium florystyczne 04 wm   laboratorium florystyczne 05 wm

laboratorium florystyczne 06 wm   laboratorium florystyczne 07 wm

laboratorium florystyczne 08 wm   laboratorium florystyczne 09 wm

Zapraszamy do obejrzenia filmu o fenomenie NANOwody.

Last modified on Wednesday, 01 April 2015 10:05
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl