Dzisiaj jest: 7 Kwiecień 2020    |    Imieniny obchodzą: Donata, Herman, Rufin

 

Polish Dutch English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl

Podróże kształcą florystycznie - Amazonia!

Rate this item
(4 votes)

„Podróże kształcą” - każdy podróżnik, może to potwierdzić. Chcielibyśmy w naszym działaniu wyjść poza potoczne znaczenie tego przysłowia. Aby podróże kształciły jeszcze bardziej. Czy można połączyć podróże do pięknych miejsc w Europie i na świecie, błogi wypoczynek, zwiedzanie ciekawych miejsc i warsztaty florystyczne pod okiem mistrza florystyki? Jesteśmy przekonani, że tak! Od wielu lat łączymy pasję do podróży z pasją do florystyki! Monika i Andrzej Dąbrowscy z Akademii Florystycznej zapraszają na cykliczne wyjazdowe warsztaty pod nazwą „Podróże kształcą florystycznie”! Chcemy wspólnie z Wami zwiedzać najpiękniejsze miejsca na świecie w poszukiwaniu florystycznych inspiracji. 

Z doświadczenia wiem, że wspólne spotkania florystów, wymiana doświadczeń, nieformalne rozmowy, omówienie nurtujących problemów, podzielenie się sukcesami uczą więcej niż niejeden podręcznik. Wyrwanie się na kilka dni z codzienności, spojrzenie na swój biznes z boku, z innej perspektywy pozwala zweryfikować swoje dotychczasowe działania. Za każdym razem będziemy chcieli odwiedzić lokalnych przedstawicieli branży kwiatowej aby wymienić się doświadczeniami w biznesie kwiatowym. Takie spotkania pozwolą nam poczuć wszystkimi zmysłami lokalną florystykę.

Tematyka i zakres szkoleń, materiał florystyczny i akcesoria będą każdorazowo, indywidualnie dostosowane do regionu jaki odwiedzimy oraz oczekiwań uczestników warsztatów. Nad warsztatem florystycznym będzie czuwał mistrz florystyki. Dodatkowo chcemy wprowadzić elementy szkoleń na temat biznesu florystycznego. Jesteśmy przekonani, że po każdym takim wyjeździe wrócimy z ochotą do naszych codziennych zajęć wypoczęci, zainspirowani i z nowymi przyjaźniami. Niech przysłowie „Podróże kształcą” zmaterializują się w realizacji naszego innowacyjnego projektu szkoleniowego.

20

Wielokrotnie pisałem artykuły dla forumkwiatowe.pl o mojej wyprawy do Amazonii z przed dwóch lat. Tym razem chcę zaprosić innych florystów do wspólnego wyjazdu do źródeł botaniki. Zagłębiając się w informacje o roślinach sprzedawanych w kwiaciarni często napotykamy informację: miejsce pochodzenia - Ameryka Południowa. Dla osób zajmujących się zawodowo florystyką niesamowitym doświadczeniem będzie zobaczyć na własne oczy, dotknąć poczuć wszystkimi zmysłami naturalne środowisko roślin i kwiatów, z którymi pracujemy na co dzień. Zdobyte w ten sposób wiedza i doświadczenia na pewno przydadzą się w dalszej pracy florystycznej i będą źródłem wielu nowych inspiracji. Dodatkową atrakcją tego wyjazdu będą dwudniowe warsztaty przeprowadzone w szkole florystycznej w Rio de Janeiro przez brazylijskiego mistrza florystyki. Kto lepiej podzieli się z nami wiedzą i doświadczeniem w tworzeniu kompozycji florystycznych z roślin tropikalnych niż osoba, która na co dzień ma w swoim otoczeniu wiele tropikalnych roślin i kwiatów niespotykanych w Europie?

18

W listopadzie przyszłego roku zapraszamy w tropikalne klimaty Brazylii. Brazylia to ogromny kraj olbrzymich możliwości, pełen kontrastów. Korzystając z materiału który da nam egzotyczna natura, wykorzystując także ogólnodostępne dodatki florystyczne wykonamy tropikalne kompozycje inspirowani brazylijską naturą.

 

1

Chciałbym aby wyprawa do źródeł botaniki, jakim jest Amazonia był również swoistą hortiterapią dla uczestników wyprawy. 5 dni w dżungli amazońskiej, całodzienne obcowanie z wszechobecnymi roślinami będzie miało zbawienny wpływ na nasze organizmy. Będziemy mieli szanse zobaczyć, dotknąć, powąchać a nawet posmakować nowo poznane rośliny. Wyobrażacie sobie warsztaty landart w samym środku dżungli? Kontakt z naturą uspokaja i wycisza – daje nowe pokłady energii. Jestem przekonany, że prawie tygodniowy pobyt z dala od cywilizacji, prądu, zasięgu sieci telefonii komórkowych, pozwoli uczestnikom wyprawy oderwać się od stresów, problemów i codziennych obowiązków.

14

15

Wilgotne lasy tropikalne są najbogatszym w gatunki biomem. Jako największy obszar lasów tropikalnych w Amerykach, lasy amazońskie posiadają niezrównaną różnorodność biologiczną. Jeden na dziesięć znanych gatunków na świecie mieszka w dżungli Amazońskiej. Na dzień dzisiejszy sklasyfikowano tam naukowo co najmniej 40 000 gatunków roślin. Różnorodność gatunków roślin jest największa na Ziemi. Według niektórych ekspertów na jednym kilometrze kwadratowym może rosnąć w przybliżeniu 75 000 rodzajów drzew i 150 000 gatunków wyższych roślin, a jeden kilometr kwadratowy może mieścić 90 790 ton żywych roślin. Są to największe tego typu ilości na Ziemi. Do dzisiaj skatalogowano około 438 000 gatunków roślin o znaczeniu ekonomicznym lub kulturowym, ale nadal pozostało dużo, które nie zostały jeszcze opisane, ani nawet odkryte.

6

7

8

Z powierzchnią ponad 4 mln km kw. - co stanowi prawie połowę powierzchni całej Brazylii - Amazonia jest wystarczająco rozległa, by wywołać najwspanialsze wizje. Jak zauważył jeden z XIX-wiecznych angielskich botaników, Amazonia to „kożuch z drzew, to drzewa i niewiele ponadto (...) ogromne drzewa z konarami o wspaniałym listowiu, pokryte pasożytami o fantastycznych kształtach i zwieszającymi się lianami różnej grubości - od cienkich jak nitki do potężnych jak pytony".

21

Chcemy aby wyjazdy przebiegały w rodzinnej atmosferze, aby każdy z uczestników oprócz warsztatów pod okiem mistrza florystyki, w wolnym czasie angażował się we wspólny wypoczynek i zwiedzania okolicy. Naszym priorytetem przy organizacji wyjazdowych warsztatów jest maksymalne ograniczanie zbędnych kosztów. Wybieramy kierunki gdzie łatwo i w miarę tanio można dolecieć, noclegi szukamy w wynajmowanych tanich a pięknych, klimatycznych, wiejskich domach, w cichej i spokojnej okolicy. Przygotowanie posiłków we własnym zakresie też znacznie obniża koszty wyjazdu a dodatkowo przyczyni się do integracji grupy. Mamy w tym duże doświadczenie, ponieważ podróżując prywatnie od wielu lat sprawdziliśmy i preferujemy taki rodzaj wypoczynku.  Wspólne zainteresowania, nauka, posiłki we wspólnym domu, wspólne wieczorne rozmowy, wspólne zwiedzanie pięknej okolicy w miłej i przyjaznej atmosferze – taka atmosfera sprzyjać będzie nawiązywaniu nowych florystycznych przyjaźni.

9

10

11

Przeloty, przejazdy, noclegi, niezbędny ekwipunek, przewodnicy, zagrożenia – wiele pytań i niepewności. Te wszystkie pytania i wątpliwości mam już za sobą, wszystko sprawdziłem na własnej skórze i teraz tym doświadczeniem chciałbym podzielić się z Wami.

19

Pobyt w Brazylii, Argentynie i Paragwaju będzie trwał około dwóch tygodni.  Podróż rozpoczniemy w Berlinie, skąd najprawdopodobniej przez Madryt po kilkunastu godzinach dolecimy do zmysłowego Rio de Janeiro, stolicy samby i piłki nożnej, miasta nieustającego karnawału. Tam spędzimy parę dni zwiedzając okolicę. Już w Rio zetkniemy się z wszechobecną roślinnością tropikalną. Strelicje, helikonie, storczyki, bromelie, paprocie napotkamy na każdym kroku.

3

4

5

Kolejnym etapem podróży, a w zasadzie celem będzie Amazonia. Wylądujemy w Manaus. Strategiczne położenie tej metropolii w miejscu, gdzie spotykają się 3 największe dopływy Amazonki, uczyniło z niego punkt strategiczny tego regionu i ważną turystyczną bazą wypadową, skąd bierze początek większość tras po amazońskiej selwie. Manaus, które zamieszkuje ponad milionowa populacja, jest ważnym międzynarodowym portem morskim i stolicą Amazonii.

12

13

 Z Amazonii udamy się samolotem na kraniec stanu Parana. Po kilkugodzinnym locie zobaczymy w oddali wielkie rozlewisko rzeki nagle znikające pośród wszechobecnych lasów. To będzie kolejny cel naszej podróży – wodospady Iguaçu. Wodospady te należą do największych i najpiękniejszych na świecie i stanowią jeden z cudów świata. Swoim pięknem zachwycały od dawna, odkąd w 1542 roku zostały odkryte przez A. Nuńeza Cabeza de Vaca, po nagrodzony wieloma Oskarami (w tym między innymi za zdjęcia) kręcony tu film Rolanda Joffe'a „Misja” z Robertem de Niro w roli głównej. Nic dziwnego, że rejony te z ruinami jezuickich misji, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

iguacu 01

iguacu 02

Na długości ok. 2 km. znajduje się ok. 270 kaskad o różnej wysokości (dochodzących do 80 m), skąpanych w bujnej zielonej tropikalnej roślinności. Na tle błękitnego nieba, spływają rdzawe wody rzeki. Znajdują się w samym sercu parku narodowego. Otaczają go wilgotne, tropikalne lasy deszczowe. Wodospady Iguazú, ze swym łagodnym, ciepłym klimatem, stanowią atrakcję dla turystów z całego świata. Każdy kto jest spragniony wprost przygniatających scen niewiarygodnego piękna przyrody, dzikich krajobrazów, tropikalnej roślinności i przygody musi tu przyjechać. I oczywiście nie powinien opuszczać Iguazú, nie spędziwszy nocy w dżungli. Wśród bananowców oświetlonych złotym księżycem, można bujając w hamaku (po dokładnym zamknięciu moskitier) spędzić niezapomniane chwile, wypełnione głosami nie podporządkowanej jeszcze człowiekowi dżungli, przepełnionej odgłosami nocnych ptaków, wrzaskiem małp i brzęczeniem egzotycznych owadów. Rano, natomiast, warto wcześnie wstać, by zobaczyć zamglone słońce, wschodzące nad wilgotnym, parującym, tropikalnym lasem - lasem stanowiącym wrota do amazońskiej krainy lasów deszczowych - płuc naszej planety.

iguacu 03

iguacu 07

Po kilku dniach z  pogranicza Brazylii, Paragwaju i Argentyny odbędziemy kolejny lot do Rio de Janeiro. W Rio oprócz wielu atrakcji tego miasta – odwiedzimy również lokalną szkołę florystyczną, w której odbędą się dwudniowe warsztaty pod okiem brazylijskiego mistrza florystyki.

Szacowany koszt wyprawy przypadający na jednego uczestnika wynosi około 10 tys. złotych. Koszt ostateczny zależy od ilości uczestników, terminu zebrania grupy i wykupu biletów lotniczych.

Akademia Florystyczna – zaprasza!

Ilość miejsc ograniczona!

Więcej informacji udzieli Andrzej Dąbrowski – 601375900, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

 iguacu 06

Zachęcam do przeczytania artykułów z poprzedniej wyprawy:

Flora amazońskiej dżungli

Galeria do artykułu

Wodospady Iguaçu - wrota do amazońskiej dżungli

Parana – kraina araukarii i bromelii

Oraz artykuł o polskim podróżniku, botaniku:

Józef Warszewicz

 

 

 

 

 

 

Last modified on Thursday, 07 March 2013 13:08
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl