Print this page
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl

Gwiazda Betlejemska - biografia hollywoodzkiej gwiazdy

 • 01 December 2014
 • Written by 
 • Print
 • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
 • Ścieżka światowej kariery!

  Gwiazda Betlejemska pochodzi z Ameryki Środkowej i Meksyku. Jednak swoją karierę rozpoczęła w Hollywood, w Kalifornii, tam gdzie spektakularne kariery gwiazd mają swój początek.

  Aztecka legenda głosi, że płonący kwiat, jak nazywali go Aztekowie, jest zabarwiony krwią bogini, której serce pękło z miłości. Aztekowie cenili roślinę, która ozdabiała tropikalny obszar górski podczas krótkich zimowych dni, mniej z powodu walorów dekoracyjnych a bardziej z uwagi na jej praktyczne zalety. W swoim języku nazywali ją 'Cuetlaxochitl”. Z jej liści robili czerwony pigment, którego używali do kosmetyków i tkanin. Mleczny sok Gwiazdy Betlejemskiej był wykorzystywany do zbijania wysokiej gorączki.


  gwiazda betlejemska 2

  W półtropikalnym klimacie, Gwiazda Betlejemska rośnie jako krzak i może osiągać nawet 4 metry wysokości. Około 1828 roku urokowi dzikiej Gwiazdy Betlejemskiej uległ Joel Poinsett - Ambasador Stanów Zjednoczonych w Meksyku, doktor i pasjonat botaniki, który następnie sprowadził ją do kraju. W hołdzie dla niego, otrzymała ona nazwę poinsecja (z ang. poinsett). Stany Zjednoczone upamiętniły dzień śmierci Poinsetta i od połowy XVIII wieku, 12 września obchodzony jest „Dzień Poinsecji”. Z tej okazji Amerykanie obdarowują się Gwiazdami Betlejemskimi. Ten miły zwyczaj zyskuje również popularność w Europie.

  Uderzająco piękna, kwitnąca zimą roślina została odkryta w Europie na początku XIX wieku. W 1804, przyrodnik Alexander von Humboldt odkrył lśniącą czerwoną Gwiazdę Betlejemską i przywiózł ją z podróży do Ameryki. W Berlinie, została skatalogowana i dostała nazwę botaniczną ‘Euphorbia pulcherrima’, „najpiękniejsza z euforbii”, którą w 1833 roku nadał jej botanik Carl Ludwig Willdenow. Rok później, Gwiazda Betlejemska została opisana przez doktora, chemika i kustosza w Muzeum Botanicznym w Berlinie, Johanna Friedricha Klotzscha, według dokumentu ‘Willdenow' herbarium.

  gwiazda betlejemska 1

  Gwiazda – w bukiecie i jako roślina doniczkowa

  Na początku XX wieku niemiecki emigrant w Ameryce, Paul Ecke zajął się promocją Gwiazdy Betlejemskiej – i tym samym rozpoczął jej wspaniałą, światową karierę. Zafascynowany czerwonymi roślinami rosnącymi koło jego farmy w Kalifornii, Ecke spróbował swoich sił w uprawie poinsecji. Odniósł sukces promując świeżo ścięte gałązki poinsecji jako roślinę Bożonarodzeniową. Jego syn, Paul junior, sprzedawał je podczas sezonu świątecznego w widocznych miejscach: na Bulwarach: Zachodzącego Słońca i Hollywoodzkim w Los Angeles. Jest to zacne miejsce urodzenia dla światowej gwiazdy. Kariera Gwiazdy Betlejemskiej, zatem zaczęła się w słynnej na całym świecie „Alei Sław”, w Hollywood.

  gwiazda betlejemska 3

  Zachęcony sukcesem Gwiazdy Betlejemskiej w Hollywood, Ecke kontynuował uprawę poinsecji. Na swojej farmie w południowej Kalifornii, najpierw uprawiał poinsecję na wielkich polach, które następnie jako kwiaty cięte promował w ogrodach całego kraju. Produkcja na polach kwiatów ciętych została później w dużej mierze zastąpiona produkcją roślin doniczkowych. Sukces niemieckiej uprawy (około 1950 roku) sprawił, że Gwiazda Betlejemska może teraz przetrwać w ogrzewanych pokojach, czyli w warunkach, które początkowo były dla niej nie do przyjęcia.

  Kultura współczesnej Gwiazdy Betlejemskiej

  Jej wielkie kolorowe przylistki sprawiają, że Gwiazda Betlejemska jest najpopularniejszą rośliną doniczkową na świecie. W różnych rozmiarach, jako krzak lub na wysokiej łodydze, jako element dekoracyjny i na prezent, jest po prostu niezbędna w okresie przedświątecznym oraz podczas samego Bożego Narodzenia.

  gwiazda betlejemska 4

  To nie przypadek, że poinsecje mają tak ozdobne, atrakcyjne kolory, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia. Powstawanie kwiatów i kolorowych przylistków, przemiana z zielonej rośliny w kolorowy okaz, zachodzi podczas dnia, gdy światło trwa mniej niż 12 godzin. W Europie Środkowej, ma to miejsce w połowie września. Kiedy kwiaty zaczynają powstawać, potrzeba siedmiu do dziewięciu tygodni zanim Gwiazda Betlejemska pojawi się w sklepie w całej swojej okazałości. obecnych czasach producenci poinsecji bardzo dokładnie sterują procesem rozwoju rośliny, tak by kwitła w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. W szklarni, zapewniają, że długość dnia i temperatury są „odpowiednie” i tym samym tworzą właściwe warunki dla tej kwitnącej zimą rośliny. To oznacza, że gwiazdy przybierają piękny czerwony kolor i w tym samym czasie mogą ofiarować swoim fanom kolorowy Adwent i Boże Narodzenie.

  gwiazda betlejemska 5

  Swoim triumfalnym marszem dookoła świata, Gwiazda Betlejemska umocniła pozycję prawdziwej gwiazdy. Obecnie występuje w ponad 100 odmianach, przeróżnych kolorach, kształtach i rozmiarach oraz niezliczonej liczbie dekoracyjnych możliwości świecąc triumf za triumfem. Nic nie wskazuje na to by tak wspaniała kariera miała się zakończyć.

  gwiazda betlejemska 6

   

   

   

  Last modified on Monday, 01 December 2014 11:45
  × Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl