Dzisiaj jest: 21 Styczeń 2022    |    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

 

Polish Dutch English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl
Giełdy holenderskie. Giełdy holenderskie. Andrzej Dąbrowski

Informacje z giełd holenderskich

Rate this item
(4 votes)

Pozytywny wzrost sprzedaży kwiatów i roślin w lutym.

W zeszłym roku w okresie Walentynek z powodu ostrego mrozu w dużej części Europy sprzedaż gwałtownie spadła. W tym roku pogoda miała wpływ na znacznie lepszy nastrój na holenderskich giełdach kwiatowych, popyt na kwiaty i rośliny wzrósł. Europa Wschodnia po raz kolejny pokazała rosnące zainteresowanie tym pierwotnie pochodzącym z krajów zachodnich kwiatowym świętem. Natomiast pod koniec lutego można było odczuć na rynku kwiatowym wzrost zainteresowania kupców w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet, głównie z powodu zwiększenia popytu na rynku rosyjskim. Największą popularnością cieszyły się róże, chryzantemy i lilie. Bezpośredni udział tych gatunków w ogólnej sprzedaży był podobny do tego samego miesiącem ubiegłego roku. Luty 2013 zakończył się wzrostem wartości przychodów o ponad 15% przy wzroście ilości sprzedanych kwiatów o 2,6%. Często stosowany w analizach rynku kwiatowego wskaźnik - średnia cena za sprzedany kwiat - została ustalona na poziomie 0.374 € i jest o ponad 4 centy wyższa niż w lutym ubiegłego roku.

Najpopularniejszym kwiatem sprzedawanym na giełdach w lutym była róża, której cena była średnio o 4 centy wyższa niż w ubiegłym roku, a sprzedano ich prawie 2% więcej. Również tulipan osiągnął średnią cenę prawie o 3 centy wyższą, przy zwiększonej ilości o 3%. Luty był pierwszym miesiącem, w którym podaż tulipanów znacznie przekroczyła wartość z poprzedniego sezonu. Chryzantemy zanotowały dużo wyższe ceny w porównaniu do 2012 roku. Na przykład odmiany gałązkowe uzyskały średnią cenę 0,465 €  (8 centów więcej za gałązkę przy spadku ilości o 1,6%). Producenci lilii również skorzystali z rosnącego popytu w okresie Walentynek i przed Międzynarodowym Dniem Kobiet, pomimo większej produkcji niż w ubiegłym roku uzyskali  średnią cenę za sztukę wyższą o 7,7 centa.

Całkowite przychody ze sprzedaż kwiatów ciętych wzrosły o 15,6% przy wzroście ilości sprzedanych kwiatów o 2% w porównaniu do wyników w lutym 2012 roku. Średnia cena wyniosła prawie 27 centów za sztukę, która wzrosła o 3,2 procent.

Chociaż na Walentynki i Dzień Kobiet największe zapotrzebowanie jest na rośliny cięte, w tym czasie również zwiększa się popyt na rośliny doniczkowe. Storczyk phalaenopsis zdrożał w porównaniu do ubiegłego roku średnio prawie o 3,5 centa i osiągnął statystyczną cenę 4.282 €. Również doniczkowe róże, bromelie i anturia uzyskały wyższe ceny niż w lutym 2012 roku. W przypadku bromelii wpływ na cenę miał dobry popyt przy prawie o 18% większej podaży. Cena sezonowych hiacyntów i narcyzów w tym samym czasie spadła, wpływ na to miała zwiększona dostępność (odpowiednio 12,7% i 21,8%). Doniczkowa hortensja również osiągnęła statystycznie wyższą cenę niż w lutym ubiegłego roku - 2,73 €.

Rośliny doniczkowe zakończyły miesiąc z przychodem o 14% większym niż w 2012 roku przy większej ilości sprzedanych roślin o 10,3% więcej roślin. Średnia cena wynosiła 1.661 € za sztukę i była o 1 procent wyższa.

Andrzej Dąbrowski

konsultant-300x150 lubie-to

Zapraszam na mój fanpage na Facebooku KONSULTANT W BIZNESIE FLORYSTYCZNYM, gdzie znajdziecie aktualne informacje z branży kwiatowej, oraz wiele innych artykułów ciekawych dla florystów. Jeżeli polubicie ten profil to na bieżąco będziecie informowani o aktualnościach ważnych dla florystów, szczególnie z zakresu prowadzenia firmy. Jestem przekonany, że regularne czerpanie wiedzy z polecanych przeze mnie artykułów i wdrażanie w życie proponowanych rozwiazań przyczyni się do rozkwitu Waszych biznesów florystycznych.

 
W przypadku wykorzystania tekstów oraz wykresów uprzejmie proszę o podanie źródła – GRUPA FLORYSTYCZNA FLORAND oraz o przesłanie informacji oraz linku do strony na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Źródło informacji: FloraHolland

 

Last modified on Monday, 09 December 2013 15:23
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl