Dzisiaj jest: 24 Maj 2022    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna, Milena

 

Polish Dutch English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl
bukiet olimpijski bukiet olimpijski 1tv.ru

Konkurs na olimpijski bukiet.

Rate this item
(1 Vote)

Tradycja obdarowywania zwycięzców bukietami kwiatów istnieje od dawna. Każdy kraj, w którym organizowana jest olimpiada opracowuje ideę „bukietu dla zwycięzcy”, który ma nawiązywać do lokalnych tradycji. Podczas gdy sportowcy przygotowują się do konkurencji olimpijskich, rosyjscy floryści mają już za sobą rywalizację o to, kto wykona bukiety dla zwycięzców. Kiedyś kwiaty były po prostu piękną tradycją, teraz to poważna część oficjalnego protokołu olimpijskiego i wizytówka kraju. Bardzo ważne jest doświadczenie i znajomość międzynarodowej etykiety związanej z kwiatami. Pomysł na bukiet olimpijski, powinien kojarzyć się z kreatywnością a w rzeczywistości obarczony jest wieloma regułami. Zgodnie z wymogami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego bukiet powinien być lekki, poręczny, wysokość nie powinna przekraczać 25 cm. Ważne aby użyte rośliny były hipoalergiczne, o delikatnym zapachu, odporne na niskie temperatury i aby pochodziły z lokalnych upraw. Bukiet powinien być kolorowy, aby dobrze wyglądał na zdjęciach i relacjach filmowych ale zarazem nie powinien odwracać uwagi od olimpijczyka. Co najważniejsze – olimpijski bukiet powinien zawierać przesłanie.

A jak to było na poprzednich olimpiadach?

Podczas olimpiady w Londynie (rok 2012) wręczano bukiety, których autorem była angielska florystka Jane Packer. Głównymi kwiatami w bukiecie były roże: różowa Aqua, żółta – Illios, pomarańczowa - Marie Claire, zielona – Wimbledon. Jako dodatek dekoracyjny florystka wybrała rożne rodzaje ziół: angielską lawendę, rozmaryn, mięty i pszenicy. Najważniejszym celem dla projektanta było, aby wszystkie składniki bukietu pochodziły z upraw w Wielkiej Brytanii.

londyn 02  londyn 01

W Vancouver (2010) bukiety wykonywali byli więźniowie, którzy w procesie resocjalizacji, ucząc się bukieciarstwa szukali sposobu na nowe życie. Bukiet wykony był z zielonych chryzantem, dziurawca, liści paproci, aspidistry i trawy.

vancouver 02  vancouver 02

W Pekinie (2008) bukiet był oparty na tradycji. Podstawę bukietu stanowiło 9 czerwonych róż, które przecież pochodzą z Chin (9 - symbol wieczności), owinięte złotą wstęgą jedwabiu.

pekin 01  pekin 02

Bukiety na olimpiadzie w Turynie (2006) wykonane były z kwiatów kamelii, liści azalii i rododendronów, nawiązywały do czasów starożytnych gdzie kamelia oznaczała nieśmiertelność.

turyn 02  turyn 01

Bukiety na igrzyskach w Atenach (2004) wykonane były z gerbery, tanacetum, solidago i limonium, oraz dużej ilości gałązek oliwnych, które również jako imitacja wieńca laurowego, zdobiły głowy olimpijczyków.

ateny 01  ateny 02

Jak będzie wyglądał bukiet w Soczi?

Na pewno nie będzie monotonny, chociaż szczegóły wciąż objęte są tajemnicą. Na Igrzyska Olimpijskie w Soczi zaproponowano dwa rodzaje bukietów: „patchwork” i „wieniec laurowy”. Do pierwszego rodzaju bukietu najlepiej pasują wiosenne kwiaty, ponieważ są różnorodne, odporne, mają delikatny zapach, nie wymagają dodatkowego opakowania i wykończenia. Drugi bukiet bielą symbolizuje – czystość, wolność od zła, agresji i niedozwolonego dopingu, jest wykonany z białych kwiatów i jako dodatek zielony użyto liści laurowych, które także rosną w okolicach Soczi.

soczi bukiet olimpijski 03

Idea kolorowego bukietu w technice patchwork w pełni oddaje piękno rosyjskiej natury, tożsamości i bohaterów różnych narodowości zamieszkujących ten kraj. Jedna z florystek zaproponowała bukiet z tulipanów, irysów, frezji, krokusów i innych wiosennych kwiatów. Będzie pasował do krymskiego klimatu, gdzie rozpoczęcie kwitnienia zbiegaja się z początkiem Igrzysk. "Wszystko w górach jest białe, a poniżej masowo kwitną tulipany, frezje, irysy." - mówi szefowa Akademii florystyczneji Natalia Garmashova .

soczi bukiet olimpijski 04

Jak będą wygladały olimpijskie bukiety w Soczi przekonamy się już wkrótce, podczas pierwszej ceremonii dekoracyjnej.

Zdjęcia: 1tv.ru, floroved.ru, santevit.livejournal.com

Last modified on Thursday, 15 May 2014 15:20
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl