Print this page
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl
bukiet olimpijski bukiet olimpijski 1tv.ru

Konkurs na olimpijski bukiet.

 • 07 February 2014
 • Written by 
 • Print
 • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
 • Tradycja obdarowywania zwycięzców bukietami kwiatów istnieje od dawna. Każdy kraj, w którym organizowana jest olimpiada opracowuje ideę „bukietu dla zwycięzcy”, który ma nawiązywać do lokalnych tradycji. Podczas gdy sportowcy przygotowują się do konkurencji olimpijskich, rosyjscy floryści mają już za sobą rywalizację o to, kto wykona bukiety dla zwycięzców. Kiedyś kwiaty były po prostu piękną tradycją, teraz to poważna część oficjalnego protokołu olimpijskiego i wizytówka kraju. Bardzo ważne jest doświadczenie i znajomość międzynarodowej etykiety związanej z kwiatami. Pomysł na bukiet olimpijski, powinien kojarzyć się z kreatywnością a w rzeczywistości obarczony jest wieloma regułami. Zgodnie z wymogami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego bukiet powinien być lekki, poręczny, wysokość nie powinna przekraczać 25 cm. Ważne aby użyte rośliny były hipoalergiczne, o delikatnym zapachu, odporne na niskie temperatury i aby pochodziły z lokalnych upraw. Bukiet powinien być kolorowy, aby dobrze wyglądał na zdjęciach i relacjach filmowych ale zarazem nie powinien odwracać uwagi od olimpijczyka. Co najważniejsze – olimpijski bukiet powinien zawierać przesłanie.

  A jak to było na poprzednich olimpiadach?

  Podczas olimpiady w Londynie (rok 2012) wręczano bukiety, których autorem była angielska florystka Jane Packer. Głównymi kwiatami w bukiecie były roże: różowa Aqua, żółta – Illios, pomarańczowa - Marie Claire, zielona – Wimbledon. Jako dodatek dekoracyjny florystka wybrała rożne rodzaje ziół: angielską lawendę, rozmaryn, mięty i pszenicy. Najważniejszym celem dla projektanta było, aby wszystkie składniki bukietu pochodziły z upraw w Wielkiej Brytanii.

  londyn 02  londyn 01

  W Vancouver (2010) bukiety wykonywali byli więźniowie, którzy w procesie resocjalizacji, ucząc się bukieciarstwa szukali sposobu na nowe życie. Bukiet wykony był z zielonych chryzantem, dziurawca, liści paproci, aspidistry i trawy.

  vancouver 02  vancouver 02

  W Pekinie (2008) bukiet był oparty na tradycji. Podstawę bukietu stanowiło 9 czerwonych róż, które przecież pochodzą z Chin (9 - symbol wieczności), owinięte złotą wstęgą jedwabiu.

  pekin 01  pekin 02

  Bukiety na olimpiadzie w Turynie (2006) wykonane były z kwiatów kamelii, liści azalii i rododendronów, nawiązywały do czasów starożytnych gdzie kamelia oznaczała nieśmiertelność.

  turyn 02  turyn 01

  Bukiety na igrzyskach w Atenach (2004) wykonane były z gerbery, tanacetum, solidago i limonium, oraz dużej ilości gałązek oliwnych, które również jako imitacja wieńca laurowego, zdobiły głowy olimpijczyków.

  ateny 01  ateny 02

  Jak będzie wyglądał bukiet w Soczi?

  Na pewno nie będzie monotonny, chociaż szczegóły wciąż objęte są tajemnicą. Na Igrzyska Olimpijskie w Soczi zaproponowano dwa rodzaje bukietów: „patchwork” i „wieniec laurowy”. Do pierwszego rodzaju bukietu najlepiej pasują wiosenne kwiaty, ponieważ są różnorodne, odporne, mają delikatny zapach, nie wymagają dodatkowego opakowania i wykończenia. Drugi bukiet bielą symbolizuje – czystość, wolność od zła, agresji i niedozwolonego dopingu, jest wykonany z białych kwiatów i jako dodatek zielony użyto liści laurowych, które także rosną w okolicach Soczi.

  soczi bukiet olimpijski 03

  Idea kolorowego bukietu w technice patchwork w pełni oddaje piękno rosyjskiej natury, tożsamości i bohaterów różnych narodowości zamieszkujących ten kraj. Jedna z florystek zaproponowała bukiet z tulipanów, irysów, frezji, krokusów i innych wiosennych kwiatów. Będzie pasował do krymskiego klimatu, gdzie rozpoczęcie kwitnienia zbiegaja się z początkiem Igrzysk. "Wszystko w górach jest białe, a poniżej masowo kwitną tulipany, frezje, irysy." - mówi szefowa Akademii florystyczneji Natalia Garmashova .

  soczi bukiet olimpijski 04

  Jak będą wygladały olimpijskie bukiety w Soczi przekonamy się już wkrótce, podczas pierwszej ceremonii dekoracyjnej.

  Zdjęcia: 1tv.ru, floroved.ru, santevit.livejournal.com

  Last modified on Thursday, 15 May 2014 15:20
  × Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl