Dzisiaj jest: 5 Sierpień 2021    |    Imieniny obchodzą: Oswald, Emil, Maria

 

Polish Dutch English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian

Międzynarodowe Targi Kwiatów, Ogrodnictwa i Florystyki odbyły się w dniach 20 – 22 marca 2012 na Rynku Hurtowym w Broniszach pod Warszawą. Zorganizowane zostały po raz pierwszy w Polsce przez holenderską firmę BTO Exhibitions BV.

Od kilku lat na polskim rynku handlu zachodzą bardzo dynamiczne zmiany. Klienci cenią wygodę i szybkość zakupów dokonywanych blisko domu oraz dbałość o jakość kupowanych produktów. Po sukcesie trzech ogólnopolskich sieci handlowych – Eurocashu, Biedronki i Żabki – poznańska spółka Czerwona Torebka (dawniej Świtalski & Synowie) wprowadza na rynek nową koncepcję biznesową pod nazwą „Czerwona Torebka – platforma dla handlu detalicznego”. Opracowana koncepcja obiektu komercyjnego jest ukierunkowana na stworzenie jak najlepszych warunków dla obsługi konsumenta, dopasowanie powierzchni handlowej do potrzeb najemcy oraz minimalizację kosztów eksploatacji.

W aktualnym numerze florystycznego czasopisma Nasz Dom i Ogród - Flora można przeczytać wiele ciekawych artykułów i zobaczyć wiele inspirujących zdjęć. W tym numerze w dziale Okiem Praktyka można przeczytać kolejny artykuł mojego autorstwa, tym razem doradzam jak i po co budować wizerunek kwiaciarni. Zachęcam do lektury. Obszerniejszy tekst na ten temat można przeczytać w dziale KONSULTANT.

Czy wiecie, że strona WWW ma już 23 lata! W marcu 1989 roku Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau złożyli do CERN-u projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web. Miał to być zbiór dokumentów hipertekstowych, który miał ułatwić pracę w CERN-ie. W grudniu 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył podstawy HTML i pierwszą stronę internetową. Dwa lata później została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic.

Za oknem szaro, buro. Zima powoli odpuszcza, śnieg spływa strumieniami. Czas obudzić się z florystycznej zimy!

Zaczynamy od zmiany aranżacji witryny i ekspozycji. W kwiaciarni Bukieciarz już czuć powiew wiosny. Sprawiły to bajeczne kwiatowe kompozycje. Cóż może być piękniejszego niż kwitnące ogrody o tej porze roku?

Wszyscy dookoła mówią o kryzysie, a my do naszych kwiaciarni dostarczyliśmy kolejną dostawę luksusowych kwiatów sztucznych. Nie są tanie, ale i nie mogą być, bo są to rośliny najwyższej jakości, łudząco przypominające odpowiedniki w naturze.

walentynki 1999_01

Przegladajac archiwum zdjeć natknąłem się na zdjęcia z walentynkowego pokazu florystycznego w Poznaniu w 1999 roku. Był to chyba pierwszy pokaz florystyczny, na którym mogliśmy podziwiać kunszt florystów holenderskich. W tym dniu inspirowali nas pomysłami na bukiety i kompozycje na Dzień Zakochanych. Była to bardzo interesująca impreza, a kompozycje wciąż aktualne.

04 lutego 2012 odbyło się wielkie wydarzenie Flower Fashion Show, w którym uczestniczyli floryści z Rosji, Mołdawii, Polski, Łotwy i Białorusi. Na pokazie można było podziwiać prace polskich florystek: Moniki Bębenek, Magdaleny Birula-Białynickiej oraz Karoliny Ładyżyńskiej.

4 lutego w Kijowie, w ramach festiwalu kwiatowych idei Flower Party, znany moskiewski florysta Araik Galstyan stworzył na żywo unikalny strój z kwiatów. Prawie 12 metrowa (11,92 m) florystyczna suknia powstała z dwóch tysięcy sztuk orchidei odmiany Vanda Blue Magic. Wieczorowa suknia z niebieskich storczyków pięknem i blaskiem nie ustępuje sukniom z  aksamitu i jedwabiu. Powszechnie wiadomo, że każde dzieło sztuki ma nie tylko walory estetyczne, ale również wartość materialną. Według projektanta Araika Galstyan, wspaniała suknia z orchidei Vanda Blue Magic może kosztować w butiku co najmniej 100 tysięcy euro!

25 grudnia 2011 roku w przytulnej sali Opery im Galiny Wiszniewskiejej w Moskwie odbył się pokaz „Style 'n' Fashion Christmas Night Floral Performance”. Organizatorem show był Araik Galstyan, florysta, założyciel moskiewskiej szkoły florystycznej. Był to już drugi pokaz w tematyce bożonarodzeniowej zorganizowany przez Galstyana, wraz z nim w pokazie uczestniczyli floryści Tomas de Bruyne (Mistrz Belgii) i Daniel Santamaria z Hiszpanii, nauczyciele z jego szkoły oraz Rosjanka Natalia Zhizhko - zwyciężczyni Europa Cup 2011.