Dzisiaj jest: 5 Sierpień 2021    |    Imieniny obchodzą: Oswald, Emil, Maria

 

Polish Dutch English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian
zalecenia 1 zalecenia 2

 

Zawsze wkładaj kwiaty do czystego naczynia z wodą.

Używaj preparatów przedłużających żywotność kwiatów po ścięciu. Dostępne na rynku pożywki przedłużają trwałość i dekoracyjność większości kwiatów i bukietów mieszanych, dlatego warto je stosować.

 

Przed włożeniem do wazonu końce łodyg przytnij skośnie, o kilka centymetrów, przy pomocy ostrego i czystego noża, tak aby powierzchnia pobierania wody była jak największa.

Po przycięciu nie zostawiaj kwiatów bez wody na ponad 2 minuty - końcówka łodygi wyschnie w kilka sekund tworząc blokadę dla wchłanianej wody.

Łodyg nie należy odłamywać ani miażdżyć - takie postępowanie skraca trwałość kwiatów w wazonie.

A co jeżeli kwiaty zaczynają powoli więdnąć? Aby cieszyć nimi swoje oczy o kilka dni dłużej skróć nieznacznie łodygi i włóż do pojemnika pełnego zimnej wody.

 

   
zalecenia 3 zalecenia 4

 

Zadbaj, aby liście nie miały kontaktu z wodą, ponieważ szybciej ją zanieczyszczą.

Kwiatom, które mają bujne ulistnienie usuń równomiernie cześć liści zaczynając od góry ku dołowi, tak aby zachować naturalny wygląd roślin. W ten sposób ograniczamy straty wody przez parowanie.

Łodygi kwiatów nie powinny być zanurzone głębiej niż 3-5 cm. Tylko kwiatom o większym zapotrzebowaniu na wodę (np. róże), trzeba wlać do wazonu więcej wody.

Najlepsza dla kwiatów jest odstała i przegotowana woda.

 

 

Sukcesywnie uzupełniaj wodę w wazonie.

Co 3-4 dni należy ja wymienić, po uprzednim, dokładnym umyciu naczynia detergentem.

   
zakazy 1 zakazy 2

Nie stawiaj kwiatów w pełnym słońcu.

 

Nie stawiaj kwiatów w przeciągu.

 

   
zakazy 3 zakazy 4

 

Nie umieszczaj kwiatów w pobliżu urządzeń klimatyzacyjnych i ogrzewczych.

 

Kwiaty są wrażliwe na etylen. Gaz ten wydzielany jest też w dużych ilościach przez dojrzewające owoce, ale i same kwiaty, zwłaszcza przekwitające. Z tego powodu wazon z kwiatami stawiaj z dala od owoców i usuwaj z bukietu zwiędłe rośliny.  Źródłem etylenu są również spaliny samochodowe i dym papierosowy.

 

 

zawieszka rewers m

W nocy najlepiej umieścić kwiaty w chłodnym miejscu.

 Niemniej musimy pamiętać, że krótka trwałość kwiatów po ścięciu jest cechą gatunkową i np.: 
- kwiaty liliowców lub maków więdną po kilku godzinach,
- kwiaty tulipanów, irysów lub narcyzów po kilku dniach, 
- chryzantemy, anturia lub storczyki stoją w wazonie 3-5 tygodni

 

Skróconą instrukcję jak postępować z kwiatami w domu dołączamy jako przywieszkę do każdego bukietu, aby obdarowana osoba cieszyła się pięknem bukietu jak najdłużej.

 

Jednym z zadań VI Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski Poznań 2010 była aranzacja kwiatowa na temat „Wariacje Chopinowskie”. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać aranżację wiążącą się z Rokiem Chopina, inspirowaną jego twórczością. W galerii przedstawiamy pomysłowe aranżacje florystyczne uczestników mistrzostw.

W dniach 26 - 28.02.2010 obserwowaliśmy w Poznaniu VI Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski, zorganizowane przez Zarząd Stowarzyszenia Naukowo - Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddziału Poznańskiego (SITO) - członek Międzynarodowej Federacji Florystycznej FLORINT - International Florist Organisation. Mistrzostwom towarzyszyły Pokazy Florystyczne wraz z konkursem dla kwiaciarń, które odbyły się w dniach 25-28 lutego 2010 roku w ramach Targów GARDENIA na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W piątek i sobotę odbyła się wystawa prac adwentowych i bożonarodzeniowych wykonanych przez florystyki z pracowni florystycznej Party Flowers. Każdy, kto ceni sobie florystykę na dobrym, wysokim poziomie, powinien był zobaczyć tę wystawę. Była to wspaniała okazja, aby podpatrzeć pomysły profesjonalistów i zastosować je we własnym domu.

W dniach 27-28 listopada w Zamku Kliczków odbyła się wystawa „Christmas art & party flowers  zorganizowana przez Grupę Florystyczną FLORAND z Bolesławca. Widzowie mogli podziwiać i zakupić dziesiątki dekoracji świątecznych. Jeszcze do świąt efekty wystawy możemy podziwiać w kwiaciarniach BUKIECIARZ, salonie florystycznym AMAZONIA w Bolesławcu oraz w siedzibie pracowni florystycznej PARTY FLOWERS w Bożejowicach.

Na Zamku Kliczków zaprezentowano prace wykonane m.in. przez grupę florystek „PartyFlowers”.

27 i 28 listopada na Zamku Kliczków odbyła się wystawa „Christmas art & flowers party”, zorganizowana przez Grupę Florystyczną Florand z Bolesławca. Ekspozycję zwiedziło kilkaset osób.

Florystyki z PartyFlowers (Monika Dąbrowska, Beata Fila, Gabriela Zagórska, Agata Samsonowicz, Marta Smuk, Marta Meier i Beata Danielewicz) oraz dekoratorki Maria Zawrotniak i Barbara Susło zaprezentowały m.in. kompozycje bożonarodzeniowe, stroiki świąteczne, wieńce adwentowe i girlandy.

Serdecznie zapraszamy na pierwszą wystawę adwentowych i bożonarodzeniowych dekoracji wykonanych przez grupę florystów z pracowni florystycznej „PartyFlowers”, która odbędzie się w sobotę 28 listopada 2009 r. w godzinach 10-16 w Zamku Kliczków.

Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to dni pełne zadumy i refleksji nad przemijaniem oraz rodzinnych spotkań przy grobach bliskich.

Nawet gdy ogród śpi, można znaleźć ciekawe i pożyteczne ogrodnicze zajęcie, zarówno na powietrzu, jak i w domu.

W mieszkaniu
• KWIATY DONICZKOWE PODLEWAMY REGULARNIE, ale zawsze po starannym sprawdzeniu wilgotności podłoża. Z powodu zwolnionych procesów życiowych o tej porze roku zużywają one mato wody (zwłaszcza w chłodnych pokojach) i łatwo o zalanie korzeni. Roślin raczej nie nawozimy.
• MOŻNA ŚCINAĆ DO PĘDZENIA W WAZONIE GAŁĄZKI niektórych krzewów, np. forsycji czy migdałka. Mocno się już przechłodziły i zaszły w nich procesy umożliwiające rozwinięcie się pąków kwiatowych. Wstawione teraz do wody w jasnym i ciepłym pomieszczeniu po 4 tygodniach powinny zakwitnąć.
• JEŻELI JESIENIĄ PRZYGOTOWALIŚMY DONICZKI Z CEBULKAMI, możemy zacząć je pędzić, tzn. pobudzać do kwitnienia. Wnosimy je z ogrodu lub balkonu do domu. Początkowo mogą stać w ciemnym miejscu, najlepiej w temp. 10-15°C (jeśli będzie za ciepło, wytworzą niewykształcone, tzw. papierowate kwiaty). Gdy wykiełkują i osiągną 10 cm wysokości, ustawiamy je w jasnym miejscu w temp. 18-20°C. W czasie kwitnienia znów powinny mieć nieco chłodniej - wtedy szybko nie przekwitną.
• NASIONA ZEBRANE SAMODZIELNIE mogą mieć różną siłę kiełkowania. Dlatego warto przeprowadzić próbę ich jakości. W tym celu określoną ilość nasion, np. 20 sztuk, rozkładamy na wilgotnej bibule, przykrywamy folią i ustawiamy w ciepłym miejscu (ok. 20°C). Po 2-3 dniach dobre nasiona zaczną kiełkować. Łatwo wtedy policzyć, jaki stanowią procent całości i ocenić, ile roślin uda się uzyskać z posiadanych nasion. Przy słabej sile kiełkowania trzeba zagęścić siewy. Dopiero po takiej ocenie warto się wybrać na zakupy innych nasion.

„Świat dziecka” tak określono styl, w którym małe, silne rośliny sprawiają, że pokój dzienny czy pokój dziecka zaczyna tętnić życiem. „W pewnym momencie uznałam to za dziwne, że rośliny rosły w całym moim domu, z wyjątkiem tych miejsc”, mówi Natasza Pieron (39), logopeda, mężatka i matka pięcioletniego Maxa i czteroletniego Lexa. Moje dzieci naprawdę lubią rośliny. Troszczą się o nie jak o małe zwierzątka. Jest to nie tylko wychowawcze, ale i - przede wszystkim - sprawia im dużo radości. Chłopcy obserwują jak ich ulubieńcy rozwijają się i rozkwitają. Potrafią natychmiast rozpoznać gerbery czy róże, są zafascynowani roślinami owadożernymi, które miejscami ich trochę przerażają. Insekty, których początkowo się brzydzili, teraz są wchłaniane przez te rośliny. Są to ciekawe doświadczenia, o których chłopcy chętnie opowiadają w przedszkolu.

W niedzielę (2009.08.09) w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu, w ramach festiwalu Blues nad Bobrem odbyła się Msza Bluesowa. Uczestnicy Warsztatów im. Wojtka Seweryna swoją muzyką wzbogacili mszę. Kościół wypełnił się wiernymi. Po nabożeństwie odbył się koncert zespołu Spirituals Singers Band. Organizatorzy zaprosili nas do przygotowania oprawy florystycznej uroczystości. Surowe, ascetyczne mury świątyni i refleksyjny blues to niezwykłe otoczenie dla aranżacji florystycznych.