Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 2628
Dzisiaj jest: 30 Czerwiec 2022    |    Imieniny obchodzą: Emilia, Lucyna, Arnold

 

Polish Dutch English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian
  • 21 March 2014
  • Written by

Rozpoczynamy cykl edukacji florystycznej dla Panien Młodych – będzie nosił tytuł „Kwiatowy niezbędnik”, bo sama nazwa „Florystyka” jest za trudna. Niedawno miałam okazję się o tym przekonać, bo jedna z klientek umieściła mnie gdzieś pomiędzy kwiatami, zębami – fluoryzacją i florystyką, nazywając mnie Flourystką. Ten poradnik to nowy program, zatem nazwiemy go prościej.

Postaramy się dzielić z Wami naszą fachową wiedzą i poradami. Po kolei zaprezentujemy poszczególne elementy eleganckiej dekoracji osobistej, rzeczy, o których każda Panna Młoda powinna wiedzieć, by móc w przyszłości zdecydować czy chce ich obecności na swoim ślubie, czy też nie.

Poinsecje są łatwymi w pielęgnacji i nie zbyt wymagającymi roślinami. Wystarczy je odpowiednio ustawić i właściwie podlewać, żeby odpłacały się pięknymi, kolorowymi liśćmi. Jeśli wiemy co lubią, a co im przeszkadza, możemy być pewni, że wprowadzą do naszych domów radość i szczęście na długie tygodnie.

zalecenia 1 zalecenia 2

 

Zawsze wkładaj kwiaty do czystego naczynia z wodą.

Używaj preparatów przedłużających żywotność kwiatów po ścięciu. Dostępne na rynku pożywki przedłużają trwałość i dekoracyjność większości kwiatów i bukietów mieszanych, dlatego warto je stosować.

 

Przed włożeniem do wazonu końce łodyg przytnij skośnie, o kilka centymetrów, przy pomocy ostrego i czystego noża, tak aby powierzchnia pobierania wody była jak największa.

Po przycięciu nie zostawiaj kwiatów bez wody na ponad 2 minuty - końcówka łodygi wyschnie w kilka sekund tworząc blokadę dla wchłanianej wody.

Łodyg nie należy odłamywać ani miażdżyć - takie postępowanie skraca trwałość kwiatów w wazonie.

A co jeżeli kwiaty zaczynają powoli więdnąć? Aby cieszyć nimi swoje oczy o kilka dni dłużej skróć nieznacznie łodygi i włóż do pojemnika pełnego zimnej wody.

 

   
zalecenia 3 zalecenia 4

 

Zadbaj, aby liście nie miały kontaktu z wodą, ponieważ szybciej ją zanieczyszczą.

Kwiatom, które mają bujne ulistnienie usuń równomiernie cześć liści zaczynając od góry ku dołowi, tak aby zachować naturalny wygląd roślin. W ten sposób ograniczamy straty wody przez parowanie.

Łodygi kwiatów nie powinny być zanurzone głębiej niż 3-5 cm. Tylko kwiatom o większym zapotrzebowaniu na wodę (np. róże), trzeba wlać do wazonu więcej wody.

Najlepsza dla kwiatów jest odstała i przegotowana woda.

 

 

Sukcesywnie uzupełniaj wodę w wazonie.

Co 3-4 dni należy ja wymienić, po uprzednim, dokładnym umyciu naczynia detergentem.

   
zakazy 1 zakazy 2

Nie stawiaj kwiatów w pełnym słońcu.

 

Nie stawiaj kwiatów w przeciągu.

 

   
zakazy 3 zakazy 4

 

Nie umieszczaj kwiatów w pobliżu urządzeń klimatyzacyjnych i ogrzewczych.

 

Kwiaty są wrażliwe na etylen. Gaz ten wydzielany jest też w dużych ilościach przez dojrzewające owoce, ale i same kwiaty, zwłaszcza przekwitające. Z tego powodu wazon z kwiatami stawiaj z dala od owoców i usuwaj z bukietu zwiędłe rośliny.  Źródłem etylenu są również spaliny samochodowe i dym papierosowy.

 

 

zawieszka rewers m

W nocy najlepiej umieścić kwiaty w chłodnym miejscu.

 Niemniej musimy pamiętać, że krótka trwałość kwiatów po ścięciu jest cechą gatunkową i np.: 
- kwiaty liliowców lub maków więdną po kilku godzinach,
- kwiaty tulipanów, irysów lub narcyzów po kilku dniach, 
- chryzantemy, anturia lub storczyki stoją w wazonie 3-5 tygodni

 

Skróconą instrukcję jak postępować z kwiatami w domu dołączamy jako przywieszkę do każdego bukietu, aby obdarowana osoba cieszyła się pięknem bukietu jak najdłużej.

 

Nawet gdy ogród śpi, można znaleźć ciekawe i pożyteczne ogrodnicze zajęcie, zarówno na powietrzu, jak i w domu.

W mieszkaniu
• KWIATY DONICZKOWE PODLEWAMY REGULARNIE, ale zawsze po starannym sprawdzeniu wilgotności podłoża. Z powodu zwolnionych procesów życiowych o tej porze roku zużywają one mato wody (zwłaszcza w chłodnych pokojach) i łatwo o zalanie korzeni. Roślin raczej nie nawozimy.
• MOŻNA ŚCINAĆ DO PĘDZENIA W WAZONIE GAŁĄZKI niektórych krzewów, np. forsycji czy migdałka. Mocno się już przechłodziły i zaszły w nich procesy umożliwiające rozwinięcie się pąków kwiatowych. Wstawione teraz do wody w jasnym i ciepłym pomieszczeniu po 4 tygodniach powinny zakwitnąć.
• JEŻELI JESIENIĄ PRZYGOTOWALIŚMY DONICZKI Z CEBULKAMI, możemy zacząć je pędzić, tzn. pobudzać do kwitnienia. Wnosimy je z ogrodu lub balkonu do domu. Początkowo mogą stać w ciemnym miejscu, najlepiej w temp. 10-15°C (jeśli będzie za ciepło, wytworzą niewykształcone, tzw. papierowate kwiaty). Gdy wykiełkują i osiągną 10 cm wysokości, ustawiamy je w jasnym miejscu w temp. 18-20°C. W czasie kwitnienia znów powinny mieć nieco chłodniej - wtedy szybko nie przekwitną.
• NASIONA ZEBRANE SAMODZIELNIE mogą mieć różną siłę kiełkowania. Dlatego warto przeprowadzić próbę ich jakości. W tym celu określoną ilość nasion, np. 20 sztuk, rozkładamy na wilgotnej bibule, przykrywamy folią i ustawiamy w ciepłym miejscu (ok. 20°C). Po 2-3 dniach dobre nasiona zaczną kiełkować. Łatwo wtedy policzyć, jaki stanowią procent całości i ocenić, ile roślin uda się uzyskać z posiadanych nasion. Przy słabej sile kiełkowania trzeba zagęścić siewy. Dopiero po takiej ocenie warto się wybrać na zakupy innych nasion.

„Świat dziecka” tak określono styl, w którym małe, silne rośliny sprawiają, że pokój dzienny czy pokój dziecka zaczyna tętnić życiem. „W pewnym momencie uznałam to za dziwne, że rośliny rosły w całym moim domu, z wyjątkiem tych miejsc”, mówi Natasza Pieron (39), logopeda, mężatka i matka pięcioletniego Maxa i czteroletniego Lexa. Moje dzieci naprawdę lubią rośliny. Troszczą się o nie jak o małe zwierzątka. Jest to nie tylko wychowawcze, ale i - przede wszystkim - sprawia im dużo radości. Chłopcy obserwują jak ich ulubieńcy rozwijają się i rozkwitają. Potrafią natychmiast rozpoznać gerbery czy róże, są zafascynowani roślinami owadożernymi, które miejscami ich trochę przerażają. Insekty, których początkowo się brzydzili, teraz są wchłaniane przez te rośliny. Są to ciekawe doświadczenia, o których chłopcy chętnie opowiadają w przedszkolu.

Tydzień w barwie różowej – delikatność. Barwa delikatności, młodości i romantyzmu. Również symbol wiosny, szyku, honoru, zrozumienia i respektu. Przynosi nam na myśl pozytywne skojarzenia, takie jak: królewska postawa, wyszukany styl, zadbany, opiekuńczy i chroniący. Termin akcji poniedziałek  06.04.2009 - niedziela  12.04.2009

Na wszystkie rośliny w kolorze różowym rabat 20%.