Dzisiaj jest: 25 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

 

Polish Dutch English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl
źródło: Rzeczpospolita źródło: Rzeczpospolita autor: Roman Bosiacki

Miliard na walentynki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Święto nie jest w Polsce 
tak hucznie obchodzone jak w USA, ale dla wielu branż 
to sposób na zwiększenie obrotów.

Handlowcy starają się promować obchody walentynek. Dzisiaj ze wszystkich stron atakują nas czerwone serca i róże. Zdaniem 78 proc. Polaków to miły zwyczaj i dobra okazja, by powiedzieć bliskim o swoich uczuciach, wynika z badania przeprowadzonego przez program lojalnościowy PayBack. Jednak tylko co piąty badany wybierze się z tej okazji do restauracji, kina, klubu lub teatru. 57 proc. planuje spędzić walentynki w domu. To święto ma duże znaczenie tylko dla 14 proc. kobiet i 11 proc. mężczyzn. Jednak aż 85 proc. uważa, że to okazja do obdarowania kogoś bliskiego. Ale wielkich kwot nie chcą wydawać: 68 proc. wyłoży do 50 zł, 22 proc. – do 100 zł, a tylko co dziesiąty badany mocniej potrząśnie sakiewką. Mimo wszystko to dla handlowców dobry czas.

(...)

Powodów do narzekań nie maja dostwacy kwiatów. Najwiekszą popularnością cieszą się czerwone róże. - Kwiaciarnia nie może pozwolić sobie na to, aby zabrakło jej kwiatów na walentynki - mówi Andrzej Dąbrowski, właściciel grupy florystycznej Florand z Bolesławca.

- Ale gdy zamówi ich za dużo, to jest ryzyko, że zostanie z towarem. Wzmozony popyt trwa zaledwie dwa dni. Dlatego to trudny czas dla branży.

Marcin Cmok z zajmującej się importem kwiatów firmy Green Planet z Poznania wyjaśnia, że sprzedaż kwiatów rośnie w tym czasie w całej Europie, co przekłada się na znaczny wzrost cen. Czerwone róże z importu, jak i od polskich ogrodników, zaczynają drożeć już na początku lutego.

- Długa róża czerwona Red Naomi z importu w ciągu roku kosztuje w kwiaciarniach średnio 6,5 - 8 zł. Natomiast teraz jej hurtowe ceny sięgają 7 - 9 zł - mówi Andrzej Dąbrowski.

Polacy na walentynki moga wydać nawet ok. 1 mld zł, wynkia z szacunków ekspertów. To nie jest wielka suma - nawet z okazji 1 listopada obroty są wyższe. (...)

Piotr Mazurkiewicz, bd

źródło: Rzeczpospolita 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2014 11:43
× Uwaga! Serwis florand nie jest już atkualizowany, zapraszamy na naszą nową stronę wsparcieflorystow.pl

Skomentuj