Historia Grupy Florystycznej Florand

Zbliża się 25 rocznica powstania firmy Florand, jednak historia rodzinnego biznesu kwiatowego sięga znacznie dalej. Już w 1978 roku siostra i szwagier obecnych właścicieli firmy Florand S.C. rozpoczęli rodzinną działalność kwiaciarską w Bolesławcu. Jak odmienne były to czasy dla prywatnego biznesu w Polsce Ludowej niż obecnie.

Nie było wtedy problemem sprzedawanie kwiatów, zdobycie klientów, gdyż niewiele było alternatywnych produktów na prezenty. Problemem było je zdobyć w odpowiednim asortymencie oraz wykazać się wytrwałością w obliczu ciągłych kontroli różnych upoważnionych jednostek aparatu państwowego.

Do lat 80-tych ubiegłego wieku aby kupić tylko jeden rodzaj kwiatów, np. goździka trzeba było jechać do ogrodnika, często kilkaset kilometrów. Trudno było więc zapewnić bogaty asortyment. W kwiaciarni królowały polskie kwiaty: goździki, róże, gerbery, frezje, tulipany i najbardziej egzotyczne anturia. Jako dodatki do bukietów używano asparagus, plumosus i gipsówkę.

Nie znane były rośliny importowane. Później powoli zaczęły powstawać giełdy kwiatowe umiejscowione na wolnym powietrzu na placach na obrzeżach największych miast. Dzięki takim miejscom można było w umówiony dzień kupić kwiaty w większym asortymencie od wielu ogrodników.

1991 2
Kwiaciarnia Ireny Pawlik w Bolesławcu – rok 1991.

W Polsce w latach 90-tych, po przemianach ustrojowych pojawiło się wiele nowych możliwości biznesowych, dlatego też ówcześni właściciele kwiaciarni postanowili się przebranżowić. O kontynuację działalności kwiaciarni zadbała wieloletnia pracownica, a zarazem mama poprzedniej właścicielki. Dzięki temu rodzinny biznes kwiatowy działał dalej, od roku 1991 jako Kwiaciarnia Irena Pawlik.

W tym czasie obecni współwłaściciele firmy Florand Monika i Andrzej Dąbrowscy rozpoczynali swoją przygodę z kwiatami, angażując się w rodzinny biznes kwiatowy. Monika pomagała rodzicom jako kwiaciarka, Andrzej jako zaopatrzeniowiec i początkujący marketingowiec.

1991
Kwiaciarnia Ireny Pawlik w Bolesławcu – rok 1991.

Florand S.C. to rodzinne przedsiębiorstwo w ciągłym rozwoju. Właściciele rozpoczęli biznes kwiatowy w 1994 roku od otwarcia swojej pierwszej kwiaciarni w Lubaniu Śląskim. Wówczas zajmowali się tylko detalicznym handlem kwiatami.

1994
Kwiaciarnia Moniki i Andrzeja Dąbrowskich w Lubaniu – rok 1994.

W lipcu 1996 roku w Bolesławcu powstała kolejna kwiaciarnia.

1997
Kwiaciarnia Moniki i Andrzeja Dąbrowskich w Bolesławcu – rok 1996.

Równolegle w tym czasie sytuacja w branży kwiatowej zaczęła się cywilizować, powstały nowoczesne centra handlu hurtowego, gdzie można było w znakomitych warunkach kupować duży asortyment roślin od polskich ogrodników oraz z importu. Od połowy lat 90-tych powstało wiele hurtowni kwiatów, które miały na celu ułatwić zakupy kwiatów właścicielom kwiaciarni dowożąc je pod drzwi sklepu. Prowadzenie kwiaciarni stało się dzięki temu łatwiejsze i przyjemniejsze. Floryści co jakiś czas udawali się po większe zakupy na giełdy, na co dzień zadowalając się asortymentem dowożonym do kwiaciarni.

Zauważając potrzebę zapewnienia zaplecza dystrybucyjnego dla wielu powstających kwiaciarni, współwłaściciele firmy Florand postanowili zająć się handlem hurtowym. W 1997 r. wydzierżawiono pawilony handlowe na targowisku miejskim przy ul Wesołej i firma rozpoczęła działalność jako hurtownia kwiatów Florand S.C.

Aby sprostać potrzebom rozrastającej się firmy, już w marcu 1999 r. swoją działalność przedsiębiorstwo przeniosło do nowych, od podstaw wybudowanych dla potrzeb handlu hurtowego pomieszczeń, w Bożejowicach koło Bolesławca.

florand hurtownia kwiatow
Nowo wybudowana hurtownia kwiatów Florand w Bożejowicach, koło Bolesławca.


W roku 1999 wraz ze wzmożeniem działań marketingowych właściciel kwiaciarni zaczął myśleć o zmianie nazwy. Miała to być polska nazwa związana z branżą, wskazująca w jednym słowie w czym przedsiębiorstwo specjalizuje się na co dzień. W ten sposób powstała nazwa kwiaciarni – Bukieciarz. We wrześniu 2001 roku, wraz z otwarciem pierwszego marketu w Bolesławcu – Hypernova, w pasażu tego marketu powstała kolejna kwiaciarnia. Było to bardzo trudna a zarazem trafna decyzja.

2001 3
Kwiaciarnia Bukieciarz w pasażu marketu Hypernova w Bolesławcu – rok 2001.

Spółka prowadzi działalność na trudnym rynku handlu kwiatami. Podstawowym problemem z jakim zmagają się przedsiębiorcy w tej branży jest krótki cykl życia produktu oraz zapewnienie mu odpowiednich warunków przechowywania. To z kolei, wymaga perfekcyjnego opanowania logistyki i dystrybucji, począwszy od zakupu kwiatów i ich transportu, poprzez magazynowanie, aż do ich zaoferowania klientowi. Bardzo duże znaczenie ma więc doświadczenie i praktyczna wiedza jak na tym rynku się poruszać.

Osoby zarządzające Spółką charakteryzują się bardzo duża wiedzą nie tylko z zakresu florystyki ale także wszystkich powyżej wymienionych aspektów związanych z branżą. Długoletnia i wielopokoleniowa tradycja prowadzenia biznesu florystycznego zaowocowała powstawaniem kolejnych kwiaciarni w Bolesławcu.

Jedna z pierwszych realizacji pracowni Party Flowers – rok 2004

Rozwój usług dekoracji ślubnych skłonił nas do stworzenia w roku 2004 pracowni florystycznej Party Flowers. Siedziba w okolicy Bolesławca, pozwala serwisem objąć region południowo zachodniej Polski. W
najbliższej okolicy znajduje się wiele zabytkowych zamków i pałaców: Zamek Kliczków, Pałac Brunów, Pałac Wiechlice. Są to idealne miejsca, aby świętować wszystkie wyjątkowe momenty w życiu i cieszyć się tymi chwilami z rodziną i przyjaciółmi. Historyczny charakter obiektów stwarzają romantyczną i tajemniczą atmosferę, która na długo zostanie w pamięci. Dekoracje florystyczne wykonane w naszej pracowni
podkreślą charakter Państwa uroczystości.

W grudniu 2005 roku pod nową marką Amazonia powstaje salon florystyczny w pasażu marketu Tesco.

Salon florystyczny Amazonia – rok 2006

Wystrój wnętrza i asortyment salonu Amazonia nawiązuje do tropikalnej amazońskiej dżungli bogatej w tropikalne kwiaty.

Kwiaciarnia na ulicy Sierpnia’80 w Bolesławcu – rok 2010

W marcu 2010 roku Irena Pawlik kończy swoją działalność kwiaciarską i przechodzi na emeryturę, a firma Bukieciarz przejmuje działającą od 32 lat rodzinną kwiaciarnię.

W maju 2018 roku wraz z przeprowadzką kwiaciarni przy ulicy Sierpnia’80 do lokalu w sąsiednim budynku powstaje nowa marka Spółki – Kwieciarnia.

Kwieciarnia – rok 2019

Siłą Spółki są bez wątpienia osoby zarządzające – doświadczone i wyspecjalizowane w branży florystycznej. Szczególnie cenne w kontekście rozwoju Spółki są ciągłe udoskonalenia i nowe pomysły na prowadzenie biznesu. Bardzo dużą wartość mają także ciągłe obserwacje trendów rynkowych zarówno w Polsce jak i w Europie, które często bywają inspiracją dla nowych pomysłów.

Nasza rocznica to bardzo dobra okazja do podziękowania naszym pracownikom, za współtworzenie naszej firmy. Wielkie podziękowania kierujemy również do naszych Klientów – za to, że przez te wszystkie lata są z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *